Pionýrská skupina Plejády Šternberk

 

Pro milovníky historie

V době, kdy před 3. ZŠ v parku stával tank z druhé světové s rudou hvězdou a ve škole jsme museli oslovovat učitele „souško učitelko“, napadlo 3 kamarády (Dory, Zambi, Pepa) založit turisticko – tábornický oddíl. Bylo to přesně v září 1985 a oddíl vznikl pod pionýrskou skupinou 3. ZŠ. Na škole působily ještě oddíly jako Severka, Orion... Jenže my se cítili být výjimeční a taky tak hvězdní jako ostatní oddíly. Nad názvem nebylo potřeba víc přemýšlet. Tak vznikl oddíl Plejády.

Začalo se jezdit na víkendové akce, pochody, o prázdninách na tábory, pravidelně se scházelo na pátečních schůzkách, v klubu Kivi se scházeli členi, kteří měli nad 15 let… Oddíl nezůstal jen ve Šternberku. Působili jsme v Dalově a v Uničově na gymnaziu. Nakonec jsme stejně zakotvili v našem krásném městě, kde jsme prostřídali několik kluboven, abychom nakonec zůstali na naší nynější klubovně v bývalé školní družině 1 ZŠ.

Pro milovníky současnosti

Červené šátky na krku už dávno nenosíme ani neplníme „Plameny a cesty“. I když se najdou tací, kteří nás mají pořád v této době zaškatulkované a své děti by k nám raději nedávali. Což je rozhodně škoda.

Jsme nezisková organizace spadající pod Pionýr, která se věnuje volnočasovým aktivitám s dětmi ve věku od 6ti do 15ti let. Ti starší z nás už si prošli školeními akreditovanými MŠMT a ve svém volném čase se věnují vedení oddílu. Formou her a zábavy se snažíme děti něčemu přiučit, rozvíjet se, poznávat své hranice, pomáhat svému okolí. V současné době máme registrovaných 40 členů, z toho 26 dětí do 15ti let.

Každý pátek se scházíme na naší klubovně (Svatoplukova 3), kde vedoucí připravují pestrý program, často podle přání dětí. Na schůzkách se vedoucí střídají, proto si každý přijde na své. Jednou hrajeme deskovky, pak vyrážíme do lesa nebo do parku vyřádit se na úpolových hrách. Jezdíme na kolo, hrajeme hry spojené s městem, hledáme poklady a mnoho dalšího. Jelikož vlastníme několik nafukovacích kanoí Pálava, vyrážíme za příznivého počasí do Žlebu na rybník cvičit náš um háčků a zadáků. Také jednou za 14 dní v úterý se schází všichni kreativci na Tvořivých schůzkách. Z té si vždy odnášejí krásné a s láskou vyráběné dárečky.

 

Během školního roku se snažíme neztratit kontakt ani s těmi, co jsou třeba přespolní, a vyrážíme na víkendové akce či výpravy. Navštěvujeme naše táborové základny Pod Pandurkou v Bohuslavicích u Konice a v Hoštejně Na Německých lukách, kam jezdíme i na tábory. Snažíme se vytáhnout paty z domu ještě dál a v posledních letech jsme navštívili třeba Štramberk, Frýdek – Místek, Červenou Vodu. Cizí nám nejsou ani Prachovské skály, Máchovo jezero a podobné skvosty. Pravidelně pořádáme i jednodenní akce jako je třeba Vánočka, Vítání jara, „třicítkové“ pochody.Jeden z ideálů současného Pionýra je pomoc. Pokud jste si letos koupili kytičku ve sbírce „Český den boje proti rakovině“, je docela možné, že jste si ji koupili od nás. Naše skupina se této sbírky účastní již mnoho let. Stejně tak pomáháme ve Tříkrálové sbírce.

 

Velkým finálem celého roku, a taky koncem něčeho starého a začátkem něčeho nového, je letní tábor. Jsme zastánci klasických stanových táborů bez elektřiny, bez tekoucí pitné vody a nejlépe i bez signálu na mobil. Je fajn utéct ze stereotypů a proměnit se v cestovatele po naší vlasti, starou Inckou civilizaci, trosečníky, hobity a strávit čtrnáct dní v přírodě, kde děti s vynikajícími technickými znalosti dnešní doby se učí rozdělávat oheň, ořezávat si klacky na špekáčky, oloupat brambory a vyprat si ponožky. 

 

Ušli jsme opravdvý kus cesty a doufám, že nás ještě větší kus cesty čeká. Příští rok oslaví Plejády 30 let, proto jim přejme spoustu zdaru a spoustu odhodlaných lidí, kteří ještě stále odmítli být dospělými a ve svém volném času se věnují kouzlení úsměvů na dětských tvářích.

 

PS: S úsměvem jdou všichni líp!